Jak chovat křečíka Roborovského

Povaha

Křeček jako křeček, řekli by si někteří neznalí chovatelé nebo zástupci z řad obyčejných lidí. Ono tomu tak ale zdaleka není. Vzhledově si sice některé kousky mohou být podobné, charakterově se ovšem mohou druh od druhu lišit. Proto je dobré si nejprve před koupí zvířátka uvědomit, k čemu by vám mělo sloužit (chcete se s ním mazlit, nebo ho jen pozorovat). Pakliže jste se rozhodli pro křečka roborovského a nejste si jistí, zda-li se k vám bude hodit, tak jste na tom správném místě, jelikož dnes si povíme něco o jeho povaze.
 
 
Pokud jste četli náš starší článek, kde jsme si stručně shrnuli všechny informace o tomto druhu, už asi namátkově můžete tušit, jaké má „roborák“ charakterové vlohy. Křečík Roborovský je plaché zvíře. Podle zkušeností některých chovatelů se však tyto „neduhy“ dají jednoduše odstranit postupným ochočováním. Jednoduše řečeno – křeček si na vás musí zvyknout. Berte ho co nejčastěji do ruky, nejlépe již od útlého věku, snažte se s ním splynout…
 
 
 
Najít si s ním společnou cestu je velice složité i přesto, že se nejedná o nikterak agresivní typ (dokonce i špatně ochočené typy nekoušou a neútočí na svoje majitele). Křečík je totiž velice mrštný a kolikrát tedy budete mít problém ho vůbec chytit. S přehnanou aktivitou by ale měl pomoct vhodný kolotoč. 
 
 
 
O tom ale až příště v dalším článku, v němž se zaměříme přímo na vybavení klece a všechny potřebné věci, které budete potřebovat k chovu tohoto druhu.

 

 

Ubikace

O povaze křečka roborovského již víme vše potřebné, vrhněme se tedy na souhrn všech věcí, které budete potřebovat k tomu, aby u vás bylo zvířátko šťastné. 
 
 
Začneme tím nejhlavnějším –teráriem. Některé z vás by možná mohla napadnout otázka: Proč terárium, copak mluvíme o rybách? Ne nemluvíme o rybách, terárium je však pro tento druh křečka vhodnější hned z několika důvodů. Tak za prvé – Roboráci rádi hrabou, proto byste asi neměli moc radost, kdybyste museli po svém „miláčkovi“ ráno uklízet piliny, které vyházel z klece. Důvod druhý – křečci roborovští raději běhají, než šplhají. Z toho vyplívá, že bude lepší použít nějaké větší terárium, minimálně 50 x 30cm. 
 
 
 
Terárium byste měli vybavit následujícími položkami:
 
Kolotoč – Jak už dávno víte, křečík roborovský je velmi aktivní druh křečka, proto je nutné, aby se občas vyblbnul a spálil přebytečnou energii. K tomu mu výborně poslouží kolotoč. Ale pozor! Mějte na paměti, že je potřeba vybrat takový typ, aby se zvířeti nepřiskřípli nožky v jeho otvorech, zejména mezi kolečkem a opěrou kolotoče.
 
 
 
Záchod – Každý tvor, ať už člověk nebo křeček potřebuje občas vyloučit nepotřebné látky. Roborákům k tomu většinou postačí roh terária, ovšem pokud chcete, můžete svému tvorečkovi koupit i speciální záchod. 
 
 
 
Krmítko – Nezbytná součást každého terária. Zde budete dávat křečkovi nezbytné potraviny a on si je od tud bude brát. Není ale vyloučeno, že si křečík raději najde vlastní místečko, kde bude své jídlo sladovat. I tak je ale lepší mít tyto věci zakoupeny.
 
 
 
Pitítka – Jedna z nejdůležitějších částí v teráriu, jelikož sem bude křeček chodit opájet svá vyschlá ústa vodou.
 
 
 
Podestýlka – Jako podestýlku lze použít např. hobliny či kukuřičnou podestýlku. Nezapomínejte ji pravidelně, alespoň jednou za dva týdny měnit!
 
 
 
Písek pro činčily – Pokud nechcete, aby váš malý kamarád po nějaké době vypadal jako politý vodou, tak nezapomínejte občas křečkovi podat koupací písek. Doporučuje se ho mít v nějaké misce s vyššími okraji, aby se během „koupání“ nepřesypával.
 
 
 
Domeček – Pro roboráky není nutné kupovat závratně veliký domeček. Pokud ale chováte pár, je lepší si ponechat nějaké místo navíc, protože musíte počítat i s mláďaty. 
 
 
 
Tunely – Chcete – li doma chovat spokojeného křečka, nebojte se pro něj přichystat soustavu tunelů z toaletního papíru. Budete mít jistotu, že se bude bavit!


 

Krmení

 Povahu roboráků už známe, o nutné výbavě jsme si pověděli již minule, proto nám nic nebrání se pustit do poslední a nejdůležitější věci, kterou je krmení. Co budete potřebovat k základní obživě vašeho křečka se dozvíte právě zde!

 
 
Nejzákladnější částí krmiva je směs semínek, zrní, kukuřice, oříšků a dalších důležitých látek. Můžete ji jednoduše zakoupit v obchodech s chovatelskými potřebami. Nezapomínejte taktéž občas podat křečíkovi něco zeleniny. Ta dodá tvorečkovy potřebné vitamíny a také vodu, stejně tak jako ovoce, které by se mu ale nemělo podávat často. Pokud chcete křečkovi udělat radost, nebojte se mu občas donést i nějakou tu rostlinku. Pozor však aby nepocházeli z trávníků v blízkosti silnic nebo z trávníků ošetřovaných chemikáliemi! Důležité je také, abyste rostlinky bezpečně poznali, ale to snad nebude problém – pampelišku, jitrocel či jetel snad pozná každý…